University of Wisconsin–Madison

2010 Hilldale Fellows

The following students received 2010 Hilldale Undergraduate/Faculty Research Fellowships, which include a stipend to each student and to their faculty advisers. The list below includes student names and majors, and faculty adviser names.

[HILLDALE FELLOWS 2016, 2015201420132012, 2011, 2009, 2008]

2010

Aneela Alamgir, Genetics; Timothy J. Kamp

Ashley Arthur, Genetics; Barry Ganetzky

Asad Asad, Political Science and Spanish; Kathryn Sanchez

Amjad Asad, Political Science and Spanish; Christina Ewig

Robin Bates, History; Suzanne Desan

Andrew Beine, Biology; David H. Abbott

Tracy Brookhyser, Psychology and Spanish; Jenny Saffran

Lauren Brooks, Genetics and Zoology; Janet Batzli

Lisa Burdette, Chemical Engineering; Eric V. Shusta

David Campbell, Biochemistry; Deric Wheeler

Alexander Campbell, Civil Engineering; Chin Wu

Adam Childers, Real Estate & Urban Land Economics and Art History; Anna Andrzejewski

Shahzad Chindhy, Biochemistry; Wendy Crone

Jacob Covey, Engineering Physics, Chemistry and Physics; Mark Saffman

Roger Diehl, Biochemistry; Thomas Record

Ruihua Ding, Biochemistry; Song Jin

Katie Egan, Nursing; Megan Moreno

Bryan Fate, Biology; Elizabeth Cox

Carly Faulhaber, Communicative Disorders; Jan Edwards

Kristen Fox, Medical Microbiology & Immunology, Sameer Mathur

Kristin Franco, Linguistics and Spanish; Marios Fourakis

Lucas Gu, Biochemistry; Elizabeth A. Craig

Michael Hansen, Biology; Ronald Kalil

Nicholas Harris, Chemistry; Daniel Fredrickson

Victoria Hartwick, Astronomy-Physics and Microbiology; Eric Wilcots

Timothy Heimlich, English; Theresa Kelley

Nicholas Heitman, Microbiology; Diana Downs

Katrina Hellenbrand, Medical Microbiology & Immunology; Charles Czuprynski

Samuel Huang, Molecular Biology; Samuel Butcher

Kimberli Kamer, Biomedical Engineering; Ronald Raines

Kelsey Kasmerchak, Biology; Kevin Kozak

Jae Yun Kim, Psychology; Yuri Miyamoto

Raymond Klein, Biochemistry and Psychology; Craig Berridge

Michael Konrath, Biomedical Engineering; Joel Pedersen

Jordan Kook, History and Political Science; Marc Kleijwegt

Swee Sen Kwek, Medical Microbiology & Immunology; Shannon Kenney

Alyssa Lamers, Communicative Disorders; Ruth Litovsky

Krista Lessner, Biology; William Karasov

Zeyang Li, Biochemistry; Jing Zhang

Christopher Loftus, Medical Microbiology & Immunology; Wade Bushman

Alison Manley, Psychology; Janet S. Hyde

William Marx, Classics and History; Karl Shoemaker

Hammad Mazhar, Mechanical Engineering; Dan Negrut

Olivia Mickola, Communicative Disorders; Susan Ellis Weismer

Rebecca Miller, Psychology; Judith M. Harackiewicz

Emily Mischel, Psychology; Seth Pollak

Scott Moe, Mathematics and Physics; James Rossmanith

Daniel Montville, Medical Microbiology & Immunology; Robert F. Lemanske, Jr.

Kylee Morrison, Molecular Biology; Jon Audhya

Jennifer Nitschke, Nursing; Lori Anderson

Dane Oehlert, Microbiology; Edward Ruby

Yushi Oguhchi, Wildlife Ecology; William H. Karasov

Deirdre O’Sullivan, Psychology; Hill Goldsmith

Zachary Pflum, Biochemistry; Wan-Ju Li

Joseph Piechura, Biochemistry; Michael M. Cox

Caitlin Rau, Philosophy; Craig Atwood

Anne Sapiro, Genetics; Arash Bashirullah

Sapir Sasson, Psychology; Ksenija Bilbija

Jessica Schallock, Music; Brian Hyer

Matthew Scheske, Chemistry; Judith Burstyn

Jess Senjem, Anthropology and Spanish; William Aylward

Benjamin Shapiro, Psychology; John Curtin

Timmie Sharma, Genetics and Psychology; Richard Davidson

Joseph Simonett, Genetics; Jerry Yin

Benjamin Slagowski; James McKeown

Stacy Smrz, Biochemistry; Craig Atwood

Eric Statz, Biology; Eugene Kaji

Kelsey Stein, Genetics; James Malter

Kyle Swinsky, Biochemistry; Richard Davidson

Chun Pong Tam, Chemistry; Shannon S. Stahl

Zhi Xu Tan, Chemistry and Economics; Shannon S. Stahl

Mark Tervo, Biochemistry; Joshua J. Coon

Jeffrey Theisen, Biomedical Engineering; Nancy Keller

Tyler Wanke, Biology; Bermans Iskandar

Alyssa Wield, Psychology; Ronald Kalil

Christa Wille, Kinesiology; Bryan Heiderscheit

Alicia Williams, English and History; Susan D. Bernstein

Yongqing Yang, Economics and History; Jeremi Suri

Krzysztof Zaremba, Management & Human Resources; Peter Nichol

Weicheng Zhang, Chemistry; Samuel H. Gellman

Vladimir Zhdankin, Engineering Physics and Physics; Clint Sprott